על המרכז

מרכז אפריקה הוקם בשנת 2009 על ידי ד"ר תמר גולן ז"ל באוניברסיטת בן גוריון בנגב במטרה לקדם ולפתח את תחום לימודי אפריקה המחקר הרב תחומי על אפריקה באקדמיה בישראל. כחלק מקמפוס מעורב ואקטיבי, אנו מעודדים את הסטודנטים שלנו להתקדם מעבר לנקודת מבט אקדמית גרידא ולעסוק גם באתגרים הפוליטיים, חברתיים ותרבותיים העומדים בפני היבשת ע"י ייזום פעילויות התנדבותיות בקמפוס, בקהילה וביבשת.

 

פעילויות המרכז:

מחקר: מרכז אפריקה יוזם ותומך במחקר אקדמי באפריקה ממגוון רחב של דיסציפלינות. בכל שנה מוצעים פרסי מחקר ומענקים לסטודנטים בתארים מתקדמים, מורים מן החוץ וחברי סגל העוסקים ביבשת אפריקה. בנוסף, המרכז משמש כגשר בין אוניברסיטת בן-גוריון ואוניברסיטאות באפריקה תוך קידום שיתופי פעולה אקדמיים שונים.

 

לימודי אפריקה: המרכז תומך בשתי תכניות אקדמיות בלימודי אפריקה – התכנית של אוניברסיטת בן גוריון לתואר שני בלימודי אפריקה במסלול של קהילות בר- קיימא באפריקה, והתכנית הבין אוניברסיטאית ללימודי אפריקה הכוללת את אוניברסיטת בן גוריון, אוניברסיטת תל אביב, והאוניברסיטה פתוחה. התכניות מציעות מגוון רחב של קורסים בתחומי ההיסטוריה, פוליטיקה, תרבות, גאוגרפיה, אמנות, דתות, כלכלה ופיתוח.

 

כנסים ואירועים: במטרה להרחיב ולהעמיק את תחומי הדעת בנושא היבשת של סטודנטים בקמפוס וחברי הסגל, המרכז מציע מגוון רחב של אירועים תרבותיים ואקדמיים בקמפוס לאורך כל שנת הלימודים. סטודנטים מוזמנים לקחת חלק להשתתף בסימפוזיונים וכנסים עם אורחים מהארץ והעולם, בהקרנות סרטים, הופעות וסיורים.

 

"אפריקה ואקטיביזם": בשנת 2011, מרכז אפריקה חנך את הקורס "אפריקה ואקטיביזם" שמטרתו היא חשיפה רחבה עבור סטודנטים מכלל הפקולטות למציאות תרבותית, חברתית, פוליטית וכלכלית של אפריקה כיום. בנוסף למחקר אקדמי, הסטודנטים נדרשים לפתח וליישם פרויקטים קבוצתיים בקמפוס ובקהילה בתחומים שונים כגון סחר הוגן, העצמת נשים, פליטות אפריקאית בישראל ועוד.

 

סיורים לימודיים ביבשת אפריקה לסטודנטים : מידיי שנה, סטודנטים מהמחלקה ללימודי אפריקה נבחרים להשתתף בסיור לימודי ביבשת לתקופה של שבוע בחופשת הסמסטר. בשנים האחרונות המרכז שלח את תלמידיו לסיור לימודי באתיופיה, רואנדה, דרום אפריקה, סנגל ואוגנדה.  

 

לימודי אפריקה בבתי-ספר: במסגרת הקורס של אפריקה ואקטיביזם, בשנת 2013 מרכז אפריקה החל לפתח תכנית העשרה המיועדת לבתי ספר בבאר-שבע בנושא לימודי אפריקה. שיעורים אלו מיועדים לפתוח לתלמידים צוהר ליבשת אפריקה שמדרום לסהרה מתוך מטרה להקנות ידע בסיסי על העבר וההווה של היבשת. השיעורים משלבים טקסטים, קטעי וידאו, פעילויות מהנות ומצגות ומשתלבים היטב עם שיעורי היסטוריה, גאוגרפיה וחברה. השיעורים מועברים בהתנדבות על ידי סטודנטים ללימודי אפריקה מאוניברסיטת בן גוריון.