לצפייה בדיוור בגרסת דפדפן

השבוע באפריקה

7-13/1/2022

השבוע באפריקה

סיכום שבועי של חדשות מהיבשת ממרכז אפריקה ע״ש תמר גולן באוניברסיטת בן גוריון

(לקריאה נוחה בפלאפון מומלץ לפתוח בגרסת הדפדפן)

לוגו אפריקה

עורכת: אלה אלף

 • כלכלה

  ניגריה: תוכנית שפותחת דלתות

  מוסך שמנוהל על ידי נשים ומועסקות בו נשים בלבד נפתח בעיר סוקוטו (Sokoto) שבצפון ניגריה. מטרת המוסך היא לספק עוד אופציות תעסוקה עבור נשים, במקצוע שנחשב גברי בעיקרו, באזור יחסית מסורתי במדינה. המוסך נועד להילחם באבטלה הרבה שיש בקרב נשים במחוז הצפוני בניגריה ומעניק להן מקצוע חיוני ורווחי באמצעות הכשרה ארוכה ומקיפה.

   

  (כתבה וצילום: Africa.com)

  לקרוא עוד >>
 • ביטחון

  זימבבואה: ביטוח חדשני יכול להציל חיים של מאות אלפים

  תוכנית ביטוח חדשנית נחתמה השבוע בזכות שיתוף פעולה של ממשלת זימבבואה, האיחוד האפריקאי ומספר סוכנויות הומניטריות. במסגרת התוכנית יועברו כספים ל  ARC (African Risk Capacity), זרוע של האיחוד האפריקאי שאחראית על ניהול אסונות, בטרם התרחש אסון.

   

  בעתיד, בהתאם למדדים מדעיים שנקבעו מראש, ה ARC יזרים כספים לזימבבואה. במידה ויתרחש אסון כלשהו, בדגש על בצורת, הכספים יאפשרו למדינה לפעול באופן שיקטין את ממדי האסון.

   

  כאשר מתרחש אסון טבע היום, המדינות הנפגעות מגיעות למצב קריטי לפני שהן מקבלות סיוע, כאשר בדרך חייהם ופרנסתם של אנשים רבים נמצאות בסיכון. התוכנית החדשה תיתן לזימבבואה את האפשרות להגיב בזמן אמת לשינויים לפני שהם הופכים קטסטרופליים ובכך להציל חיים של אנשים ולהפחית את הפגיעה בפרנסתם.

   

  (כתבה וצילום: Africa.com)

  לקרוא עוד >>
 • בריאות

  בין לאומי: האם צריך להפסיק את השימוש בDDT?

  הביקורת על השימוש בDDT לא זרה לישראל. כעת, הדיון סביב השימוש בקוטל החרקים החזק שב לסדר היום.

   

  DDT הוא חומר פעיל נגד יתושים ונמצא בשימוש היום בעיקר במדינות עם מקרי מלריה רבים. ההשפעות המזיקות שלו לגוף האדם ולסביבה ידועות כבר שנים רבות ונעשים מאמצים עיקשים לעצור את השימוש בו. מנגד, יש לזכור כי מלריה ומחלות נוספות שיתושים מפיצים הן גורם מוות משמעותי מאוד ביבשת.

   

  מה יגבר על מה? הצורך להגן על הסביבה ועל בריאות אנשים מDDT? או הצורך להגן על אנשים ממלריה והיעדר חלופה טובה מספיק?

   

  (כתבה: allAfrica צילום: Pixabay)

  לקרוא עוד >>
 • זכויות אדם

  קניה: המחיר שגובה הבאת מים על נשים ונערות

  הבאת מים נחשבת עיסוק של נשים באופן מסורתי בחברות רבות מסביב לעולם. הזמן והמשאבים שהפעולה דורשת מנשים באה לידי ביטוי בבריאות, בהשכלה ובהכנסה שלהן.

   

  ההגעה למקור מים בטוח עם מים ראויים לשתייה דורש זמן רב, לזמן הזה מתווספת ההמתנה בתור והדרך חזרה. כמו כן, ישנו קושי פיזי עצום שכרוך בסחיבה חזרה של ליטרים רבים של מים. מטלת הבאת המים יכולה לגרום לנערות לפספס ימי לימוד, לנשים לפספס עבודה ולא להרוויח את שכרן היומי, לדלג על ארוחות ואפילו לוותר על שנת לילה בגלל שנאלצו לעבוד כל היום והתפנו למלאכת הבאת המים רק בלילה.

   

  בכתבה – מחקר שנערך על ההשפעות של הבאת מים בהתיישבות לא רשמית באזור ניירובי, בקניה.

   

  (כתבה: THE CONVERSATION צילום: EPA-EFE/Daniel Irungu)

  לקרוא עוד >>
 • פוליטיקה

  ליבריה: חגיגות 200 שנות עצמאות (?)

  ליבריה ציינה השבוע 200 שנה מאז הגיעו העבדים המשוחררים הראשונים והיא הפכה כביכול לרפובליקה הראשונה באפריקה.

   

  למה כביכול? אמנם לליבריה אין היסטוריה ארוכה של שליטה קולוניאלית אירופאית, אבל ההיסטוריה המקומית סבוכה וייחודית לא פחות.

  לאחר ביטול העבדות בארה"ב נשלחו ספינות מלאות במשועבדים לליבריה, במטרה לשכן אותם מחדש "במולדתם". משועבדים אלו נולדו בארה"ב או חיו שם רוב חייהם, הם היו מקבוצות אתניות שונות ובעלי מסורות שונות. המדינה הוקמה על ידי העבדים המשוחררים, בתמיכה של סוכנויות אמריקאיות, על גבם של אנשים מקומיים שחיו שם והיוו את רוב האזרחים.

   

  ליבריה ידעה מלחמות אזרחים רבות ועד היום ישנו ניסיון לייצר אחדות ושלווה מתמשכת במדינה. הנשיא ג'ורג' ואה (George Weah) דיבר על קשיים אלו בנאומו לציון חגיגות 200 שנות עצמאות.

   

  (כתבה וצילום: Executive Mansion)

  לקרוא עוד >>
 • ביטחון

  מאלי: היציבות במדינה מאוימת מכניסתה של חברת צבא רוסי פרטית

  זה תקופה ארוכה שמאלי סובלת מחוסר יציבות שלטונית והפיכות צבאיות חוזרות ונשנות, כעת תיתכן הרעה נוספת במצב.

   

  הקושי בהקמת ממשלה דמוקרטית יציבה במאלי, בשילוב עם הניסיון להילחם בקבוצות טרור שתופסות תאוצה באזורה, יוצרות קרקע אידיאלית עבור צבא פרטי להיכנס ולהבטיח לעצמו תעסוקה ארוכת ימים ורווחית.

   

  דיווחים שונים מספרים כי גורמים במאלי חתמו על הסכם עם חברת צבא פרטית מרוסיה, הממשל במאלי מכחיש את שיתוף הפעולה הזה.

   

  (כתבה: THE CONVERSATION צילום: Habib Kouyate/Xinhua via Getty)

  לקרוא עוד >>
 • פוליטיקה

  טנזניה: התפטרות חבר פרלמנט

  יושב ראש הפרלמנט בטנזניה – יוב יוסטו נדוגאי (Job Yustino Ndugai) התפטר השבוע.

   

  בין נדוגאי ונשיאת טנזניה סמיה סולוהו חסן (Samia Suluhu Hassan) היו אי הסכמות והתפטרותו מגיעה מספר ימים אחרי שהתנצל באופן פומבי על כך שמתח ביקורת על המדיניות הכלכלית של הממשלה.

   

  (כתבה: allAfrica צילום: News Central TV)

  לקרוא עוד >>
 • זכויות אדם

  ניגריה: טוויטר חוזרת למדינה

  שבעה חודשים אחרי שממשלת ניגריה הטילה איסור על השימוש בטוויטר במדינה, השבוע 200 מיליון האזרחים הניגרים קיבלו את הרשת החברתית בחזרה.

   

  החרמת הרשת החברתית הגיע אחרי שבטוויטר מחקו ציוץ שנוי במחלוקת של הנשיא מוחמדו בוהארי (Muhammadu Buhari)  בו הייתה רמיזה לאלימות שהממשלה תפעיל על אזרחים. החזרת טוויטר למדינה הותנתה בחמישה תנאים, שלכאורה נענו.

   

  (כתבה: allAfrica צילום: Twitter)

  לקרוא עוד >>
play

השיר השבוע נקרא Chidren of the African Sun, מתוך יוזמה מיוחדת חדשה בדרום אפריקה - Join Bands, Not Gangs. היוזמה מציעה שיעורי נגינה ושירה לנוער בסיכון מהשכונות שבמערב הקייפ. אם עוד נשאר קצת חשק לקרוא, כתבה על התוכנית: https://allafrica.com/view/group/main/main/id/00080795.html .

שבת של שלום!