לצפייה בדיוור בגרסת דפדפן

השבוע באפריקה

17-24/3/2022

השבוע באפריקה

סיכום שבועי של חדשות מהיבשת ממרכז אפריקה ע״ש תמר גולן באוניברסיטת בן גוריון

(לקריאה נוחה בפלאפון מומלץ לפתוח בגרסת הדפדפן)

לוגו אפריקה

עורכת: אלה אלף

 • דיפלומטיה

  הפלישה לאוקראינה: מה דעת הקהל באפריקה היום?

  ב24.2.2022, כשרוסיה החלה את פלישתה לאוקראינה, מדינות ומנהיגים אפריקאים רבים התייצבו לצד העם האוקראיני וגינו את פוטין וממשלו בחריפות. חודש אחרי תחילת הלחימה כבר קשה למצוא מישהו מהיבשת, בין אם פוליטיקאיות או אקטיביסטים, שממשיכים את אותו הקו הראשוני. הרגש הכי חזק שעולה כעת הוא אדישות.

   

  התגובה הראשונית של הזדהות, תמיכה וגינוי, התחלפה בבלבול, חוסר אמונה, זעזוע וכעס לנוכח הגזענות הגלויה שבה נתקלו אזרחים אפריקאים שחיים כעת באוקראינה ומנסים להימלט על נפשם.

  רק לפני מספר שבועות ראינו אלפי סטודנטים שלומדים ועובדים באוקראינה אשר ניסו להימלט חזרה לביתם עם תחילת הלחימה, אך נתקלו פעם אחר פעם בחוסר היכולת לחצות את גבולות אוקראינה למדינות אחרות.

   

  מוסיפים שמן למדורה סיקורי החדשות הרבים מהעולם שמדברים על "פליטים בלונדינים ותכולי עיניים, משכילים, לא כמו הפליטים שאנחנו רגילים לחשוב עליהם" והאופן המדהים בו מדינות אירופה, שעד לא מזמן טענו שאין להן יכולת לקבל עוד פליטים, פתאום פותחות את שעריהן למיליונים.

   

  אסור לנו להיות אדישים לזוועות שקורות באף חלק בעולם. אסור לנו גם לקבל מדיניות שמציבה חיים של אנשים "מסוג אחד" מעל חייהם של אחרים.

   

  סרטון שמביא דוגמאות לסיקור מוטה – https://www.youtube.com/watch?v=KBRwmTVVKQk&ab_channel=WION

  (תודה לד"ר נועה לוי על הסרטון)

   

  (כתבה: This is Africa צילום: Mauricio Lima for The New York Times)

  לקרוא עוד >>
 • סיכסוכים

  קמרון: מדינה שקרועה בין שתי שפות

  כ60 שנים עברו מאז קמרון יצאה לעצמאות אחרי שלטון קולוניאלי ממושך, אך שאריות אותו השלטון מדכא ופלגני משסעות את העם גם היום. מאז אוקטובר 2017 שב ועלה סכסוך בין שתי קבוצות אזרחים – דוברי אנגלית ודוברי צרפתית.

   

  קמרון הייתה מושבה גרמנית עד מלחמת העולם הראשונה, אחריה חולקה בין אנגליה וצרפת. מאז החלוקה ההיא, ולמרות ששני החלקים אוחדו עם היציאה לעצמאות, ישנה יריבות בין האזרחים במחוזות השונים.

   

  בחמשת שנות הסכסוך אלפים נהרגו, מאות אלפים הפכו עקורים ומעל למיליון בני אדם מצאים במצב בו הם זקוקים לסיוע הומניטרי.

   

  איך עתיד המדינה יראה? האם יש סיכוי שהרוחות יירגעו?

   

  (כתבה: THE CONVRSATION צילום: Jonathan Raa/NurPhoto via Getty Images)

  לקרוא עוד >>
 • ביטחון

  קניה: הקמת בית משפט לאלימות מגדרית ומינית

  קניה מצטרפת לדרום אפריקה, זימבבואה ונמיביה ומקימה בית משפט ראשון מסוגו שיעסוק בתיקים שקשורים לאלימות מינית ומגדרית. פשעי אלימות מינית ומגדרית דורשים אופי תחקור והתנהלות שונה מתיקים אחרים ולכן יש חשיבות רבה לבית משפט שמתמחה ספציפית בתיקים הללו.

   

  מגפת הקורונה הביאה איתה עלייה במקרים של אלימות מינית ומגדרית בעולם כולו, מה שגרם לממשלת קניה לזרז את הקמת בית המשפט.

  בכתבה – הסיבות להקמת בית המשפט וכל מאפייניו המיוחדים.

   

  (כתבה: This is Africa צילום: CJ Martha K Koome)

  לקרוא עוד >>
 • סביבה

  סיישל: צבי ים עדיין נכחדים?

  לא תמיד קל לקבוע האם מאמצי שימור אכן מועילים. כך היה במקרה של צב הים הירוק מאיי סיישל, שהיה חלק אינטגרלי מרשימת המינים בסכנת הכחדה ב50 השנים האחרונות. הצבים ניצודו בעיקר למטרות אכילה (מסתבר שחוץ מחלזונות הצרפתים גם בעניין של מרק צבים) וכמובן שנפגעו מאשפה ופלסטיק שהגיעו לים.

   

  בעשרות השנים האחרונות צבי ים הפכו לאחד הסמלים המרכזיים של התנועות לאיכות הסביבה ושימור מינים בסכנת הכחדה, וייתכן שהמאמצים סוף סוף השתלמו! איך הם עשו זאת? מה המצב באיי סיישל היום? הכל בכתבה!

   

  (כתבה: THE CONVRSATION צילום: UNSPLASH/ Amanda Phung)

  לקרוא עוד >>
 • ביטחון

  דרום אפריקה: מים בחסות קוקה קולה

  דרום אפריקה סובלת מבצורות שרק הולכות ומחמירות עם השנים. היכולת להבטיח אספקת מים סדירה לכל האזרחים הופכת קשה יותר ויותר וכעת דורשת התמודדות אמיתית, לפני שהמצב נהיה בלתי הפיך. הזמינות של מים משפיעה באופן ישיר על בריאות האזרחים ועל היכולת של מדינה להתפתח ולשגשג.

   

  בניסיון לעצור את משבר המים הקרב ובא, ממשלת דרום אפריקה חברה לשותפה מפתיעה – קוקה-קולה. במטה החברה בדרום אפריקה הצהירו כי הם יעשו מאמצים לשימוש יותר מושכל במים ולהפחתת הזיהום הסביבתי שהמוצרים שלהם גורמים לו.

   

  רק העתיד יגיד אם תאגיד ענק כמו קוקה-קולה באמת יכול ורוצה לשנות את דרכיו, או  שמא מדובר במס שפתיים.

   

  (כתבה וצילום: Africa.com)

  לקרוא עוד >>
play

לסופש גשום וקר חייבות שיר שיחמם את האווירה! השירה Zaka Zaka של Toxicated Keys מדרום אפריקה הוא בדיוק שיר כזה!