סיורים לימודיים לאפריקה

מדי שנה מרכז אפריקה מארגן סיור לימודי למדינה באפריקה כחלק מתכנית הלימודים השנתית. היציאה למשלחת מקנה נקודות זכות וכוללת השתתפות בקורס מקדים, יציאה לסיור במהלך חופשת הסמסטר וכתיבת עבודה מסכמת. הסיור מציע לסטודנטים של לימודי אפריקה הזדמנות ייחודית ללמוד אודות היבשת ממקור ראשון. בנוסף, עבור רבים מדובר בביקור הראשון באפריקה.

 

הסיור הקרוב:

סנגל- "דמוקרטיה הסנגלית: שורשים, הצלחות ואתגרים"- במהלך חופשת הסמסטר הקרובה, בחודש פברואר 2019, צפויים כ-35 סטודנטים, סטודנטיות ואנשי סגל לטוס לסיור לימודי בסנגל שבמערב אפריקה. הסיור יתמקד בגורמים שונים ובאופן השפעתם על התהליכים הדמוקרטיים בסנגל: השורשים ההיסטוריים של הפוליטיקה הסנגלית, מערכת החינוך הגבוה, הצבא, מערכת המשפט, המדיה, רעיון החילוניות והאסלאם הסופי. בין היתר, תבקר הקבוצה באתרים היסטוריים, באוניברסיטת שיח' אנטה דיופ בדקאר, במוזיאון הצבאי, באנדרטה הענקית שהקים הנשיא הקודם (הרנסנס האפריקאי) ושעוררה חילוקי דעות קשים, ובטובה, עירו של מייסד מסדר המורידיה. במהלך הסיור יתקיימו גם מפגשים עם סטודנטים ומרצים סנגלים, וגורמים ממערכת המשפט ומהמדיה. מטרת הסיור תהיה לעמוד על ההצלחות של הדמוקרטיה הסנגלית אך גם על האתגרים הקשים העומדים בפניה כיום ועל האופן שבו מתמודדת עמם החברה האזרחית במדינה. מספר ימים לאחר תום הסיור ייערכו בסנגל הבחירות לנשיאות כך שהסיור יתנהל בזמן של מערכת בחירות ערה שנוכל לעמוד מקרוב על מאפייניה. תכנית הסיור- סנגל 2019

 

סיורים קודמים:

קייפטאון, דרום אפריקה: במהלך חופשת הסמסטר של שנת הלימודים תשע"ח יצאה משלחת של כ-40 סטודנטים ואנשי סגל, יהודים וערבים מאוניברסיטת בן גוריון בהדרכת פרופ' לין שלר. תכני הסיור מהווים בסיס לקיום דיון ולבחינת דו-קיום ודו-שיח בישראל. הסיור נערך במטרה לבחון מקרוב את דרום אפריקה שלאחר האפרטהייד, תוך התמקדות בפיוס, רב תרבויות ותנועות הפועלות למען צדק כלכלי וחברתי. הקבוצה נפגשה עם אנשי ציבור, אקדמאים, מוסדות תרבות וארגונים חברתיים ופוליטיים. במסגרת הסיור ביקרה הקבוצה באתרים היסטוריים ובמוסדות פוליטיים הפועלים בדרום אפריקה כיום. הסיור מבקש לבחון את הניסיון של דרום אפריקה להתגבר על מורשת האפרטהייד ולבנות חברה רב-תרבותית המבוססת על צדק ושוויון. הרכב המשלח מסטודנטים יהודים וערבים של אוניברסיטת בן-גוריון בנגב. לצפייה בתמונות מהסיור לחצו כאן, וניתן לקרוא רשמים מהסיור בלחיצה כאן.

Image may contain: one or more people, people standing, ocean, mountain, sky, outdoor and nature

רואנדה: בתום שנת הלימודים תשע"ו יצאה משלחת של כ-50 סטודנטים ואנשי סגל לרואנדה, בהדרכת ד"ר סיגל הורוביץ. הסיור הלימודי נועד להקנות לתלמידים ידע על רצח העם שבוצע ברואנדה ב-1994 ועל התמודדות החברה הרואנדית עם השלכותיו וניסיונותיה לקדם צדק ופיוס. הלמידה התבצעה באמצעות חוויות מהמקום והתרשמות ממקור ראשון, ובמיוחד ביקורים באתרים רלוונטיים ומפגשים עם מנהיגים ופעילים ברואנדה. מדריכת הסיור, ד”ר הורוביץ, עבדה בבית הדין הבינלאומי הפלילי לרואנדה בשנים 2008−2005 ומאז מלמדת וחוקרת תהליכי צדק מעברי ברואנדה ובמדינות אפריקאיות נוספות. לצפייה בתמונות מהסיור לחצו כאן.

רואנדה

 

אתיופיה: בחופשת סמסטר א' בשנת הלימודים תשע"ה יצאה משלחת של 50 סטודנטים ואנשי סגל לאתיופיה, בהדרכת ד"ר לאונרדו כהן. הסיור כלל ביקור באתרים ארכיאולוגיים, היסטוריים ודתיים באתיופיה, בדגש על ההיסטוריה הנוצרית והמוסלמית. הסיור כלל הדרכות יומיומיות על ידי ד"ר כהן, מומחה להיסטוריה הדתית של אתיופיה ומרצה בתכנית ללימודי אפריקה, לצד הרצאות ומפגשים עם חוקרים ומנהיגים מקומיים, נציגים של קהילות יהודיות ופעילים אתיופיים. "אני ממליץ לכל מי שמתלבט לנסוע לסיורים לימודיים שיתקיימו בהמשך. זו דרך מאוד מועילה ללמוד על אפריקה, ובכלל על כל מקום שנוסעים אליו" סיפר ד"ר כהן בסיום הסיור. לחוויות נוספות לחצו כאןלמידע מפורט אודות מסלול הסיור לחצו כאן. לצפייה בתמונות מהסיור לחצו כאן.

משלחתאתיופיה2