חוקרי מרכז אפריקה

חוקרי המרכז

פרופ' לין שלר

פרופ' לין שלר

פרופ' לין שלר מכהנת כפרופסור במחלקה לפוליטיקה וממשל באוניברסיטת בן גוריון, מנהלת את מרכז אפריקה ע"ש תמר גולן וכן ראשת התכנית הבין-אוניברסיטאית ללימודי אפריקה.
מחקריה של לין עוסקים בהיסטוריה של לאומיות באפריקה, עיור ופיתוח בין לאומי בתקופה הפוסט קולוניאלית, עם מומחיות מיוחדת על ניגריה. היא בוחנת את המפגשים הקולוניאליים והפוסט-קולוניאליים בין חברות אפריקאיות ומערביות. פרופ' שלר פרסמה וערכה ספרים ומאמרים רבים הנוגעים לעיור, דקולוניזציה, לאומיות, פיתוח, ספורט וספרות באפריקה. המחקר הנוכחי שלה עוסק בקשר בין ניגריה וישראל בשנות ה60.

אימייל: [email protected]

פרופ' רות ג'יניאו

פרופ' רות ג'יניאו

מחקריה של רות ג'יניאו מתמקדים בשנים האחרונות בחיילים אפריקאים אשר שירתו בצבא הצרפתי במהלך התקופה הקולוניאלית. מחקרה הנוכחי עוסק בחקירות רצח בסנגל הקולוניאלית מסוף המאה ה-19 ועד שנות העשרים של המאה ה-20.
תחומי עניין: קולוניאליזם צרפתי באפריקה, חיילים אפריקאים בצבא הצרפתי
אימייל: [email protected]

ד"ר ענת רוזנטל

ד"ר ענת רוזנטל

ענת רוזנטל עובדת על פרסום ספרה שעוסק בתכניות טיפול באיידס במלאווי, וכן על פרסום שלושה מאמרים על איידס ובריאות ילדים במלאווי ובסביבות אחרות עם אמצעים-מעוטים. בנוסף, ענת מובילה שיתוף פעולה חדש בין אוניברסיטת בן-גוריון והאוניברסיטה האפריקאית בזימבבואה.
תחומי עניין: השפעות חברתיות-תרבותיות של מגיפות ומחלות זיהומיות, מערכות בריאות בסביבות מעוטות משאבים
אימייל: [email protected]

ד"ר לאונרדו כהן-שבות

ד"ר לאונרדו כהן-שבות

לאונרדו כהן מתמקד במחקרו בהיסטוריה של קרן אפריקה וכן בהיסטוריה של הישועים. מחקרו החדש מעמיק את הבנתנו אודות התפתחויות זרמי מחשבה אפרו-מרקסיסטיים שהתפתחו במחצית השנייה של המאה ה-20.
תחומי עניין: היסטוריה של אתיופיה במאות ה-16 וה-17, אסטרטגיות המיסיון הישועי באתיופיה
אימייל: [email protected]

ד"ר גיא רופא

ד"ר גיא רופא

גיא רופא במחקרו מתמקד בתרגום ועריכה אקדמית של ארבע אתנוגרפיות פורטוגזיות מהעשור האחרון של המאה ה-18. טקסטים אלו מתארים את המבנים הפוליטיים והשקפות העולם הקוסמולוגיות של הקבוצות האתניות השונות באזור דרום-מזרח אפריקה, היכן שהנוכחות הפורטוגזית הייתה משמעותית.
תחומי עניין: היסטוריה קדם קולוניאלית של דרום-מזרח אפריקה, קולוניאליזם פורטוגזי באפריקה
אימייל: [email protected]

ד"ר אורנית אבידר

ד"ר אורנית אבידר

אורנית אבידר היא דוקטורנטית במחלקה לפוליטיקה וממשל במסלול ללימודי אפריקה באוניברסיטת בן-גוריון. מחקרה בוחן פרויקטים באפריקה הקשורים למים ואת הסיבות להיותם לא ברי-קיימא, מנקודת המבט של קהילות כפריות.
תחומי מחקר: גישה למים, פיתוח באפריקה
אימייל: [email protected]

ד"ר דיויד גוס

ד"ר דיויד גוס

מחקרו הנוכחי של דיויד גוס מתמקד בהמצאת הכיסא: "מסורת באתיופיה: כיסא אקסום". מחקר זה בוחן את הייצור של רהיטים בסדנאות-עבודה עכשוויות באדיס אבבה ובאקסום, אשר יצרו "מסורת חדשה" בעיצוב כיסאות באתיופיה- כיסא אקסום.
תחומי עניין: אומנות ועיצוב
אימייל: [email protected]

ד"ר יעל אבסירה

ד"ר יעל אבסירה

מחקרה של יעל אבסירה עוסק בהיסטוריה של אפריקה בתחום הפיתוח הבינלאומי ובעוני, בעבר, כיום ובעתיד. מחקרה הנוכחי בוחן כיצד פיתוח בינלאומי עובד? מדוע הוא נכשל או מצליח? כיצד אפריקאים תופסים פיתוח?
תחומי עניין: פילוסופיה אפריקאית של הפיתוח, פיתוח אורבני באפריקה
אימייל: [email protected]

ד"ר אניטה נודלמן

ד"ר אניטה נודלמן

אניטה נודלמן הינה אנתרופולוגית רפואית יישומית בעלת ניסיון רב במחקר איכותני ופיתוח תוכניות לבריאות מינית ומניעת איידס בישראל ובאפריקה.
תחומי עניין: אנתרופולוגית רפואית יישומית
אימייל: [email protected]

ד"ר אבישי בן-דרור

ד"ר אבישי בן-דרור

אבישי בן-דרור במחקריו חוקר את הקשרים בין קהילות מוסלמיות בקרן אפריקה בתקופה הקולוניאלית המאוחרת של המאה ה-19. בנוסף, אבישי בוחן את התפקידים שכובשים מצרים שיחקו באגן הנילוס ובחוף הסומלי במהלך סוף המאה ה-19.
תחומי עניין: חברות מוסלמיות באתיופיה ובקרן אפריקה
אימייל: [email protected]

ד"ר מירי סטריאן

ד"ר מירי סטריאן

מירי סטריאן היא כלכלנית אשר משתמשת בשיטות מחקר כמותניות ומחקרי שדה על מנת ללמוד על קיימות ואפקטיביות של פרויקטי פיתוח. מחקריה העכשווים עוסקים במיקרו מימון, צמיחה של עסקים קטנים ובחירת מנהיגות בקבוצות חיסכון. בנוסף, היא חוקרת השתתפות אזרחית בסכסוכים אלימים. מחקריה העכשויים מתמקדים במזרח אפריקה.