קורס אפריקה ואקטיביזם

אפריקה ואקטיביזם

בשנת 2011, מרכז אפריקה חנך את הקורס "אפריקה ואקטיביזם" בשאיפה לחשוף את הסטודנטיות/ים המשתתפות/ים בקורס למגוון רחב של נושאים הקשורים למציאות החברתית, הכלכלית והפוליטית באפריקה של ימינו ובקהילות יוצאי אפריקה בישראל. במקביל, הקורס מקדם פעילות ישירה של הסטודנטיות/ים באותם הנושאים. במהלך הקורס מתקיימים שיעורי מבוא בנושא פיתוח באפריקה וניתנות הרצאות על-ידי מומחיות/ים בנושאים כגון: רגישות תרבותית בעבודה באפריקה, הגירה אפריקאית לישראל, מבקשי מקלט ופליטים, קהילת יוצאי אתיופיה ועוד. הסטודנטיות/ים יכולים ליישם ולהפעיל את הידע שרכשו דרך מעורבות אישית בסוגים שונים של עשייה חברתית.

מאז ועד היום, הקורס מתקיים מידיי שנה כקורס בחירה כללי במהלך סמסטר א'!

***קול קורא להשתתפות בקורס "אפריקה ואקטיביזם" בשנת הלימודים תשפ***

 

פרויקטים במסגרת הקורס בשנה"ל תשע"ח ועד היום!

 

פרויקט בתי הספר

במסגרת פרויקט זה, הסטודנטים\ות העבירו שיעורי העשרה לבתי ספר, חטיבות ביניים ומרכזי תרבות בבאר-שבע בנושא לימודי אפריקה. שיעורים אלו מיועדים לפתוח לתלמידים צוהר ליבשת אפריקה שמדרום לסהרה מתוך מטרה להקנות ידע בסיסי על העבר וההווה של היבשת. השיעורים משלבים טקסטים, קטעי וידאו, פעילויות מהנות ומצגות ומשתלבים היטב עם שיעורי היסטוריה, גאוגרפיה וחברה. למידע נוסף אודות השיעורים הנלמדים לחצו כאן. בתי-ספר המעוניינים להשתתף בפרויקט בשנה"ל הבאה מוזמנים ליצור עמנו קשר.

הדרכה בבית אבות במסגרת הפרויקט

 

CIMI

המרכז להגירה בינלאומית וקליטה The Center for International Migration and Integration)).

מטרת העמותה לסייע בפיתוח תחום ההגירה בישראל, בפיתוח מענים מערכתיים ופרטניים להגנה על זכויות מהגרים ומבקשי מקלט. הסטודנטיות/ים ייקחו חלק בקבלת הקהל של מבקשי המקלט וכן יארגנו ערבי זכויות עבור מבקשי המקלט.

קוצ'ינטה

קוצ'ינטה הוא קולקטיב של נשים אפריקאיות מבקשות מקלט החיות בתל אביב. קוצ'ינטה מייצרת מוצרים סרוגים, כמו סלים ושטיחים ומארחת מפגשים עם מבקשות המקלט. הסטודנטיות/ים ישתלבו בארגון אירועי מכירות עם מבקשות המקלט ויסייעו בשיפור האתר של הקולקטיב.

כוכבי המדבר

כוכבי המדבר הוא ארגון הקדם מנהיגות צעירה בקרב החברה הבדואית בנגב, מתוך מטרה לשלבם באקדמיה ובשוק העבודה ובכך להקטין את הפערים בין הסקטורים באוכלוסייה הישראלית. הסטודנטיות/ים ישתלבו במרכז ההעשרה של בית הספר התיכון בו לומדים חניכי הארגון, ילוו את החניכים לימודית ויארגו פעילויות העשרה משותפות.

חולות

במסגרת פרויקט זה, הסטודנטים\ות נדרשים להפגין עצמאות ויצירתיות, ולארגן בעצמם פעילות עם מבקשי מקלט ממתקן השהייה הפתוח 'חולות'. הם מלווים על-ידי המרכז לפליטים בנגב, אך מוזמנים לחשוב מחוץ לקופסה ולהפיק אירוע שהם רואים לנכון לעשותו. בעבר הופק במסגרת הפרוייקט מונדיאל חולות, שכלל, מלבד טורניר כדורגל, ג'אם עם נגנים וזמרים מחולות בתום הטורניר. לצפייה בתמונות מהאירוע לחצו כאן. לכתבה אודות האירוע לחצו כאן.

מונדיאל חולות (צילום: שיר פריימן)

 

עמותת פידל

עמותת פידל פועלת לחינוך ושילוב חברתי של יוצאי אתיופיה ומפעילה מגוון תכניות חינוכיות וחברתיות. במסגרת הקורס יתנדבו סטודנטים/ות במרכז העמותה בבאר שבע, ילוו חניכים לימודית וחברתית ויזמו פרויקטים חברתיים במרכז.

פעילות בעמותת פידל

 

עמותת שבועת האדמה

שבועת האדמה פועלת למען קידום חקלאות עירונית ופיתוח כלכלי מקיים בלב שכונה ג' בבאר שבע. הסטודנטים/ות ישתלבו בעבודה החקלאית השוטפת בחווה העירונית, וכן ייזמו פרויקטים חקלאיים חדשים.

פעילות בשבועת אדמה

 

 

פרויקטים נבחרים משנים קודמות:

כנס אודות משפחות מסורבות עלייה באתיופיה

קורס עזרה ראשונה עבור מבקשי מקלט בבית ספר "קדם" בערד

הרצאות העשרה אודות אפריקה

קידום סחר הוגן בקפה באוניברסיטה

סיור בדרום תל-אביב ומפגש עם דוויט דמוז, פליט מאריתריאה

תרבות צפון אפריקה

חוברת הדרכה למתנדב באפריקה (לצפייה בחוברת המלאה לחצו כאן)